Cvičenie spolu s vyváženou stravou patria k prioritám zdravého životného štýlu. Napriek mnohým predsudkom je potvrdené, že ľahká až mierna záťaž pri cvičení neovplyvňuje produkciu, chuť či kvalitu materského mlieka. Ak ste sa rozhodli, že chcete byť po pôrode čo najskôr fit a zároveň vaše dieťatko naďalej dojčiť, máme pre vás pár odporúčaní, ako na to.
- Aj v prípade, že ste nemali komplikovaný pôrod či cisársky rez, je potrebné poradiť sa so svojím gynekológom, kedy môžete začať cvičiť. Väčšina z nich zdieľa názor, že s takouto fyzickou námahou je vhodné začať po uplynutí šestonedelia. Ak aj po šiestich týždňoch stále krvácate, máte zápal prsníkov alebo iné zdravotné problémy, čas na cvičenie odložte, kým nebudete zdravá.
- Počas prvých týždňov po pôrode si doprajte kľudový režim aj kvôli ,,zastabilizovaniu“ produkcie mlieka. Tomu dopomôže najmä vyváženú strava s obsahom dôležitých vitamínov a jódu pre zdravý vývoj metabolizmu dieťatka. Cvičiť začnite pomaly. Týždeň po týždni pridávajte na intenzite.
- Aj stres a únava z prebdených nocí môžu znížiť tvorbu mlieka. Vtedy nepresilujte svoje telo cvičením.
- Ak máte pred tréningom príliš naliate prsia, nadojčite bábätko, alebo si mlieko odstriekajte. Inak riskujete, že vás začnú prsníky bolieť a mlieko môže začať cez športovú podprsenku pretekať. Vždy pre istotu noste aj vložky do podprsenky.
- Neodporúča sa preťažovať prsné svaly, napríklad zdvíhaním závaží. Preto obmedzte niektoré cviky na túto časť tela.
- Aby ste predišli zraneniu, začnite každé cvičenie ,,zahrianím“ alebo ľahkým strečingom.
- Prestaňte cvičiť ak pociťujete bolesti, búšenie srdca, dýchavičnosť alebo začnete krvácať
- Noste vhodnú športovú podprsenku. V príliš tesnej alebo v podprsenke, ktorá neposkytuje dostatočnú oporu, sa budete pri cvičení cítiť nepríjemne a tiež to môže viesť k vzniku zápalu prsníka.
- Pite veľa tekutín, aby ste sa vyhli dehydratácii.
S akým športom začať?
Pre tie, ktoré pred tehotenstvom necvičili pravidelne, alebo chcú s cvičením v období dojčenia začať, sa odporúča začať s plávaním, prechádzkami či jogou pre začiatočníkov. Ak ste športovo zdatná a aktívna mamička, pozor na priveľkú záťaž pri tréningoch. Namáhavé cvičenie môže spôsobiť infekciu prsníkov. Taktiež sa v tele hromadí nadbytok kyseliny mliečnej, čo sa v mlieku prejaví trpkou až slanou príchuťou. Niektoré deti tak môžu odmietnuť dojčenie. Ak cítite, že ste tréning ,,prehnali“, počkajte aspoň 90 minút a dieťa nakŕmte neskôr. Nezabúdajte na hygienu a prsníky umyte či osprchujte.
Tréning prospeje vám aj dieťatku
Ak stále váhate, či sa oplatí cvičiť po pôrode a počas dojčenia, prinášame vám pár benefitov, ktoré vás presvedčia:
Cvičenie, dojčenie a vyvážená zdravá strava obohatená o vitamíny, železo, zinok, kyselinu listovú a jód prispejú k tomu, že schudnete na svoju pôvodnú váhu oveľa rýchlejšie.
Cvičenie zvyšuje hladinu prolaktínu, hormónu zodpovedného za produkciu mlieka.
Cvičenie stimuluje tvorbu a uvoľňovanie endorfínov, hormónov šťastia. Ak budete pociťovať stres či úzkostné stavy, ktoré môžu zastaviť produkciu mlieka, choďte si zacvičiť
Cvičenie vám dodá dostatok energie – to vám ,,dobije“ baterky, keď budete potrebovať zvládnuť náročný deň s bábätkom. Pri dojčení vaše telo tiež spotrebuje energiu, preto cvičenie a vhodná strava túto stratu vykompenzujú. Pri strave nezabúdajte na dôležitý stopový prvok jód, od ktorého závisí celkový rast, vývin a vitalita, či už vaša alebo vášho bábätka.